Klasa VI – lekcja 10
Temat: Charakteryzujemy zmiany społeczne w Europie w okresie napoleońskim.
Cel w języku ucznia: Poznasz przykłady zmian społecznych w Europie w okresie napoleońskim.
Kryteria sukcesu:
- Charakteryzuję przemiany społeczne.
Materiał wprowadzający.
W czasach rządów Napoleona we Francji wprowadzono wiele reform. Jedną z nich było uchwalenie Kodeksu Napoleona. W związku z tym, że nie udało się pokonać Wielkiej Brytanii na polu walki, dlatego cesarz zarządził blokadę kontynentalną, która miała zniszczyć gospodarkę przeciwnika i zmusić go do kapitulacji. Armia napoleońska odniosła wiele zwycięstw nad koalicją państw europejskich. dzięki tym sukcesom do Francji przyłączono nowe terytoria, a liczne państwa europejskie musiały uznać zwierzchnictwo Napoleona. W 1812 r. Napoleon wyruszył na podbój Rosji, której nie udało się pokonać. Odwrót wojsk napoleońskich zakończył się klęską. Wojska koalicji definitywnie pokonały Francuzów w bitwie pod Lipskiem w 1813 r. Napoleon abdykował i został zesłany na wyspę Elbę.
Ilustracja nr 1. Europa za czasów Napoleona. Domena publiczna.
Polecenia dla uczniów do wykonania:
( Uwzględniając wszystkie czynności związane z obsługą komputera, zapoznawaniem się z poleceniami i ich wykonaniem – przewidywany czas przebiegu lekcji wynosi 25 minut)
- Zapisz temat i kryteria sukcesu w zeszycie. (2 minuty)
- Zapoznaj się z przesłanym materiałem. (10 minut )
- Na podstawie przesłanego materiału i tekstu z podręcznika odpowiedz na pytania w zeszycie: Jakie zmiany polityczne, społeczne i gospodarcze wprowadził Napoleon Bonaparte we Francji – 15 minut.
Proszę nauczyć się tego i poprzednich tematów.
Proszę przesłać z tego tematu informację zwrotną w dniu dzisiejszym za pośrednictwem formularza kontaktowego.