Temat: Określamy skutki działalności opozycji w Polsce w latach 70 XX wieku.
Cel lekcji: Poznasz skutki działalności opozycyjnej w Polsce.
Kryteria sukcesu:
- Wymieniam skutki działalności opozycyjnej w Polsce.
- Wymieniam znane postacie związane z działalnością opozycyjną w Polsce.
Pod koniec lat 70 XX wieku w Polsce powstawały kolejne organizacje opozycyjne. Wśród członków grup możemy wymienić osoby: Jacek Kuroń, Antoni Macierewicz, Zofia i Zbigniew Romaszewscy, Andrzej Gwiazda, Anna Walentynowicz, Kazimierz Świtoń i wielu innych.
Ilustracja 1. Polska lat 70. Wikipedia
Opozycja w końcu lat 70 liczyła ok. 2 tys. osób działających w różnych organizacjach i miała coraz większy wpływ na świadomość społeczeństwa. Zależność PRL od kredytów z Zachodu zmuszała władze do zaniechania brutalnych prześladowań. Zazwyczaj stosowano metodę zamykania na 48 godzin i pozbawiano możliwości wyjazdu za granicę.
Za rządów Edwarda Gierka polepszyły się również relacje między państwem, a Kościołem.
Przełomowym wydarzeniem był wybór kardynała Karola Wojtyły 16 października 1978 r. na papieża. Przyjął wówczas imię Jan Paweł II. W czerwcu 1979 r. przybył z pierwszą pielgrzymką do Polski.
Ilustracja 2. Papież Jan Paweł II w Polsce.
Ilustracja 3. Papież Jan Paweł II w Polsce.
Polecenia dla uczniów do wykonania – czas do 35 minut:
- Zapisz temat i kryteria sukcesu w zeszycie – 2 minuty.
- Przeczytaj przesłane informacje i tekst z podręcznika – str 172 – 8 minut
- Przeanalizuj infografiki – 4 minuty.
- Naucz się tego tematu.
- Uczniowie polscy – Wypisz do zeszytu skutki działalności opozycyjnej w Polsce lat 70. Zapisz i wyjaśnij datę 16.10.1978 r. oraz 2-10.06.1978 r. Wypisz przykłady osób – polskich opozycjonistów lat 70.
- Uczniowie z opiniami, orzeczeniami, cudzoziemscy – Wypisz do zeszytu 2 skutki działalności opozycyjnej w Polsce lat 70. Zapisz i wyjaśnij datę 16.10.1978 r. oraz 2-10.06.1978 r. Wypisz 2 przykłady osób – polskich opozycjonistów lat 70.
- Prześlij pracę pisemną do następnej lekcji za pośrednictwem formularza kontaktowego, dziennika elektronicznego lub na moją pocztę (iwierzbicka@onet.eu).