Uczymy się umiejętnie organizować sobie czas podczas nauki zdalnej

Temat: Uczymy się umiejętnie organizować sobie czas podczas nauki zdalnej.

Umiejętność planowania czasu bardzo pomaga w życiu. Jeśli nauczysz się, jak dobrze organizować sobie dzień, łatwiej będzie ci ze wszystkim zdążyć. Nie spóźnisz się na lekcje i nie narobisz sobie zaległości. Wywiążesz się ze swoich obowiązków i będziesz mieć jeszcze czas na przyjemności. Mając dobry plan, wszystko wykonasz szybciej i sprawniej.

Jak skutecznie planować?

Każdego dnia na pewno masz do wykonania określone obowiązki i uczestniczysz w różnych zajęciach. Czy zawsze wystarcza ci czasu na wszystko? Jeśli nie (lub jeśli chcesz mieć więcej czasu wolnego), postaraj się zaplanować swój dzień. Dzięki temu wykonasz obowiązki szybciej i sprawniej.

Tworzenie planu dnia dobrze jest rozpocząć od wypisania czynności, których pora jest ściśle ustalona – na przykład zajęć szkolnych czy dodatkowych. Podobnie możesz też zaplanować czas wolny, rozpoczynając na przykład od wpisania w swój plan godziny emisji ulubionego programu telewizyjnego. W czasie, który pozostał wolny, możesz zaplanować inne zajęcia. Pamiętaj jednak, że nie zawsze możesz dowolnie zmieniać ich termin. Spacer z psem czy karmienie zwierząt powinny odbywać się zawsze o tej samej porze. Przygotowując swój plan dnia, uwzględnij zarówno czas na odrabianie lekcji i naukę, jak i na odpoczynek czy zabawę. Dobrym pomysłem jest zaplanowanie całego tygodnia. Pozwoli ci to uniknąć sytuacji, kiedy w niektóre dni nie będziesz mieć co robić, a w inne – czeka cię zbyt wiele zajęć.

Planu dnia trzeba przestrzegać. Równie ważne jest określenie, ile czasu zajmie ci wykonanie danej czynności. Na początku zmierz, jak długo na przykład odrabiasz prace domowe. Dzięki temu będziesz wiedzieć, ile czasu poświęcić na naukę w swoim planie dnia. Warto od razu na różne czynności przeznaczyć nieco więcej czasu, niż faktycznie ci one zajmują. Jeśli na przykład codziennie odrabiasz lekcje przez średnio 45 minut, zaplanuj sobie na tę czynność godzinę. Jeśli skończysz szybciej, zyskasz dodatkowy czas wolny.

Podsumowanie

  • Planować można zarówno krótkie odcinki czasu, jak i dłuższe (np. zadania do wykonania w ciągu tygodnia czy miesiąca).
  • Krótkie odcinki czasu możemy planować szczegółowo.
  • Planowanie dobrze jest zacząć od wyznaczenia czynności, z których nie możemy zrezygnować lub które są dla nas szczególnie ważne.

Zaplanuj jeden dowolny dzień

1. Od godz.. …do  godz.- ……………..

itd.